Η Λίβερπουλ το ντέρμπι στην Αγγλία!

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής στην Αγγλία, καθώς επικράτησε στο Άνφιλντ της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι με 2-1!
Το αποτέλεσμα φέρνει τους «Κόκκινους» στους 48 βαθμούς, μόλις δύο πίσω από την τρίτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ άφησε τους «Πολίτες» καθηλωμένους στους 55 πόντους.
Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε στο σκορ με εξαιρετικό σουτ του αρχηγού Τζόρνταν Χέντερσον στο 11΄, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία η Σίτι λίγο αργότερα με τον Αγουέρο, όταν ο Αργεντίνος άσος «σημάδεψε» το δοκάρι του Μινιολέ και να ισοφαρίσει τελικά με τον Έντιν Τζέκο στο 26΄.
Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μεγάλες ευκαιρίες και τελικά την είσοδο στην πρώτη πεντάδα «υπέγραψε» με ακόμη ένα τρομερό σουτ ο Φελίπε Κουτίνιο στο 75ο λεπτό.