«Άλωσε» το «Έμιρεϊτς» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Άρσεναλ με 2-1 μέσα στο «Έμιρεϊτς».
Το αυτογκόλ του Γκιμπς στο 56΄ έβαλε μπροστά τους «Μπέμπηδες», οι οποίοι πέντε λεπτά πριν το τέλος ουσιαστικά «σφράγισαν» το «τρίποντο» με το τέρμα του Ρούνεϊ. Στο 90΄ ο Ζιρού, που επανήλθε μετά από τον περασμένο Αύγουστο (είχε σπάσει το πόδι του), μείωσε για τους «Κανονιέρηδες», που έμειναν στους 17 βαθμούς, ενώ οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έφτασαν τους 19.
Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας για τη Γιουνάιτεντ, που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ντε Χέα, ο οποίος κράτησε «όρθια» την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πίεσαν πάρα πολύ οι γηπεδούχοι.