Μάγεψε στο Μιλάνο η Ρόμα, 0-3 την Ίντερ

Το «τρένο» του Ρούντι Γκαρσία πέρασε και από το «Τζουζέπε Μεάτσα» παρασύροντας την άτυχη Ίντερ που βρέθηκε στο διάβα του. Η εκπληκτική φέτος Ρόμα σημείωσε την έβδομη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο φετινό καμπιονάτο, οδηγεί μόνη την κούρσα και αν αντέξει σε βάθος χρόνου, είναι το πρώτο φαβορί για το «σκουντέτο».
Οι «Τζαλορόσι» κατατρόπωσαν το συγκρότημα του Βάλτερ Ματζάρι επικρατώντας με 0-3, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο «διαστημικό» ημίχρονο της Ρόμα.
Με τον Βασίλη Τοροσίδη βασικό για δεύτερη συνεχή εβδομάδα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον αρχηγό τους, τον Φραντσέσκο Τότι στο 18ο λεπτό και διπλασίασαν με τον ίδιο στο 40΄, με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ζερβίνιο από τον Αλβάρο Περέιρα.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλεσάντρο Φλορέντσι έκανε το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρόμα, που τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Φεντερίκο Μπαλτζαρέτι στο 79ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη.