Ο Ντε Βινσέντι καθάρισε τη Σκόντα

Με κορυφαίο τον Τόμας Ντε Βινσέντι, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τη Σκόντα Ξάνθη το απόγευμα του Σαββάτου. Ο "Άγιαξ της Ηπείρου" ήταν σαφώς καλύτερος της ακριτικής ομάδας με τον Αργεντίνο να δημιουργεί πολλές καλές ευκαιρίες. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και με το γρήγορο γκολ, στο 10ο λεπτό, έδιωξαν το άγχος φτάνοντας τους 12 βαθμούς με τον ΠΑΣ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σκόντα ήταν βελτιωμένη, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, παίζοντας πολύ καλά με αντεπιθέσεις, κυνήγησε και ένα δεύτερο τέρμα κυρίως με τους Ντε Βινσέντι, Μιχαήλ και Γεωργίου χωρίς όμως επιτυχία. Έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη και οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.
ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Πάντος, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Λίλα, Τσουκαλάς (70' Κεϊτά), Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι (82' Βίλα), Γεωργίου, Ίλιτς (92' Γιάκος).
Ξάνθη (Κωστένογλου): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Φλίσκας, Βάλλας, Καζούμπα (46' Νάκας), Βασιλακάκης, Γκατσολάρι (46' Γούτας), Τριάδης, Μάνταλος, Ονουάτσι (72' Κούτεβ), Μαρκόφσκι.
Την επόμενη αγωνιστική, 11η του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετωπίζει στη Θεσσαλονίκη τον Άρη.