Δύο γκολ για τον Τιάγκο, ένα πάνω από τον Πελέ!

Δύο τέρματα σημείωσε ο Λιονέλ Μέσι στη σημερινή νίκη της Μπαρσελόνα επί της Μαγιόρκα με 2-4. Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ πανηγύρισε ξανά όπως είχε υποσχεθεί, με αφιέρωση στον Μέσι τζούνιορ. Παράλληλα, έφτασε στα 76 γκολ μέσα στο 2012, ξεπερνώντας τον Πελέ!
Η Μπάρσα νίκησε με 2-4 τη Μαγιόρκα, έχοντας "πάρει κεφάλι" με 0-3 από το ημίχρονο. Ο Τσάβι άνοιξε το σκορ στο 28΄ με εξαιρετικό τρόπο, στο 44΄ ο Μέσι πέτυχε το πρώτο του γκολ στον αγώνα ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τέγιο έγραψε το 0-3.
Ομως, η Μαγιόρκα αντέδρασε στην έναρξη του δευτέρου μέρος. Αρχικά, μείωσε με τον Περέιρα στο 55΄ και τρία λεπτά αργότερα με πέναλτι ο Κασαντέσους έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, μειώνοντας σε 2-3. Στο 70ο λεπτό ο Μέσι έβαλε τέλος στον αγώνα με το δεύτερο τέρμα του κάνοντας το τελικό 2-4.