Ζενίτ-Μίλαν 2-3

Η Μίλαν πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ με 2-3, την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League. Οι “ροσονέρι” πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα, αφού στο 13΄ ο Εμάνουλεσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με χτύπημα φάουλ και αφού κόντραρε στο σώμα του Σιρόκοφ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Στέφαν Ελ-Σαραουί σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα περνώντας όλη την άμυνα των Ρώσων γράφοντας ιστορία, αφού σε ηλικία 19 ετών έγινε ο νεαρότερος παίκτης της Μίλαν που σκοράρει στο Champions League. Η Ζενίτ προσπάθησε να ξεπεράσει το σοκ και μετά το 30΄ είχε αρκετές ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χουλκ να νικά τον Κριστιάν Αμπιάτι.
Το τέρμα αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 49΄ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Σιρόκοφ, βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Μετά το γκολ αυτό η Μίλαν ισορρόπησε τον αγώνα και τελικά ξαναπήρε προβάδισμα στο 75΄ όταν μετά από σέντρα του Μοντολίβο ο Χουμποκάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-3. Στο χρόνο που απέμενε ο Αμπιάτι κράτησε “όρθια” την ομάδα του και της χάρισε ένα μεγάλο διπλό.