Πεντάρα η Μπαρσελόνα, ισοπαλία η Ρεάλ!

Πεντάρα η Μπαρσελόνα
Μια ποδοσφαιρική παράσταση επιφύλασσε για τη πρεμιέρα της Πριμέρα Ντιβιζιόν η Μπαρσελόνα. Το καμάρι της Καταλωνίας ισοπέδωσε στο Καμπ Νου με 5-1 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στέλνοντας σαφέστατα μηνύματα προς κάθε κατεύθυνση! Η νέα Μπαρσελόνα του Τίτο Βιλανόβα θύμισε τη παλιά Μπαρσελόνα του Πεπ Γκουαρδιόλα που απέδιδε διαστημικό ποδόσφαιρο και νικούσε με χαρακτηριστική ευκολία κάθε αντίπαλο. Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Νταβίντ Βίγια μετά από ένα μεγάλο τραυματισμό. Μια επιστροφή που έγινε με τον καλύτερο τρόπο καθώς ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε και τέρμα στο 84o λεπτό. Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν οι Πουγιόλ στο 4', Μέσι 11' και 16' και Πέδρο στο 41'. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Κάστρο στο 9ο λεπτό.
Ισοπαλία η Ρεάλ
Δεν άρχισε θετικά η νέα σεζόν για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Βαλένθια. Το κλίμα ήταν γιορτινό στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Ιγκουαΐν στο 10ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 42΄ με τον Τζόνας, σε μια φάση όπου ο Πέπε τραυματίστηκε.