Μεγάλο διπλό η Μίλαν στη Φλωρεντία!

Η Μίλαν έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από τη Φλωρεντία, επικρατώντας της Φιορεντίνα με 1-2, και απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της πρώτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα του Καμπιονάτο. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους «ροσονέρι» που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8’, με τον Πάτο να «στρώνει» με κεφαλιά τη μπάλα στο Ζέεντορφ, και τον Ολλανδό μέσο να τη στέλνει με σουτ από το ύψος της περιοχής στα δίχτυα του Μπόρουτς. Οι «βιόλα» προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν στην ισοφάριση με το Βάργκας, ενώ ο Πάτο απείλησε για λογαριασμό της Μίλαν. Ο νεαρός Βραζιλιάνος φορ έστειλε το συγκρότημα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα δύο τερμάτων, σκοράροντας στο 41’, με τους Τζιλαρντίνο, Σαντάνα και Βάργκας να χάνουν ευκαιρίες στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε ευκαιρίες να «καθαρίσει» τη νίκη για τη Μίλαν, με τους «βιόλα» να ανεβάζουν ρυθμούς στη συνέχεια, απειλώντας με τους Βάργκας και Μοντόλιβο την εστία του Αμπιάτι. Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα στο 79’, με τον Βάργκας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ, βάζοντας τη Φιορεντίνα ξανά στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι «βιόλα» ενέτειναν τις προσπάθειες τους, αλλά οι «ροσονέρι» κράτησαν τη νίκη που τους επέτρεψε να επιστρέψουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Καμπιονάτο.