Η Μπέρμιγχαμ κατέκτησε το Carling Cup!

Η Μπέρμιγχαμ κατέκτησε των πρώτο τίτλο στην Αγγλία για τη φετινή αγωνιστική σεζόν, επικρατώντας της Άρσεναλ με σκορ 2-1 στον τελικό του Carling Cup. Οι Αρσάβιν και Φαν Πέρσι έφτασαν κοντά στο γκολ για τους «Κανονιέρηδες», με τους Ζίγκιτς και Μπόγιερ να απειλούν την εστία του Σέζνι. Η Μπέρμιγχαμ άνοιξε το σκορ στο 27’ με το Ζίγκιτς να αξιοποιεί την προσπάθεια του Τζόνσον. Το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ πίεσε για την ισοφάριση, και έχασε ευκαιρίες με τους Φαν Πέρσι και Αρσάβιν, με το Ζίγκιτς να φτάνει κοντά στο γκολ στην αντεπίθεση. Η Αρσεναλ τελικά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το Φαν Πέρσι να συνεργάζεται με τον Αρσάβιν, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 39’.
Στην επανάληψη η Μπέρμιγχαμ ξεκίνησε πιο δυνατά, και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο το σουτ του Φαγιέ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σέζνι. Οι «Κανονιέρηδες» πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια, και έχοντας την κατοχή της μπάλας πλησίασαν στο γκολ με τους Νασρί, Φαν Πέρσι και Σαμάκ. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ αναζητούσαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της Μπέρμιγχαμ, ωστόσο στην εκπνοή, ο Μάρτινς εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος των Σέζνι και Κονσέλνι, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας στην ομάδα του τον τίτλο.