Κυρία στη Σαρδηνία

Η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Κάλιαρι με σκορ 1-3, και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στην έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι Ακουιλάνι και Μπαρτσάλι έχασαν ευκαιρίες για τους «μπιανκονέρι», οι οποίοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο 20’, με το Μάτρι να αξιοποιεί την πάσα του Κράσιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τους Κόντι και Κανίνι, και τελικά έφεραν το ματς στα ίσα με τη έναρξη της επανάληψης, με τον Ακουαφρέσκα στο 51’ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν.
Οι Λατσάρι και Αριούντο πλησίασαν στο γκολ για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που το πέτυχαν, με το Μάτρι να εκμεταλλεύεται σέντρα του Κιελίνι, δίνοντας στο 75’ εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο Λούκα Τόνι στο 84’ «κλείδωσε» τη νίκη της Γιουβέντους.