Ντεμπούτο με το δεξί ο Πάρντιου

Η Νιούκασλ επικράτησε της Λίβερπουλ με 3-1, στο ντεμπούτο του Αλαν Πάρντιου στον πάγκο της. Οι «ανθρακωρύχοι» άνοιξαν το σκορ στο 15’ με το Νόλαν να ολοκληρώνει την προσπάθεια του Κάρολ. Οι «Reds» αναζήτησαν την ισοφάριση και πλησίασαν στο γκολ, με τους Μεϊρέλες και Κυργιάκο, με το 1-0 να παραμένει ως τη λήξη του ημιχρόνου.
Με την έναρξη της επανάληψης η Λίβερπουλ έφτασε στην ισοφάριση, με τον Ντιρκ Κάιτ στο 49’ να εκμεταλλεύεται λάθος του Κάμπελ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η αναμέτρηση στη συνέχεια ήταν αμφίρροπη, με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, με τους Μπάρτον και Ρέιντζερ από πλευράς Νιούκασλ, και τους Τόρες και Ν’ Γκονγκ για λογαριασμό της Λίβερπουλ να απειλούν. Ο Μπάρτον στο 80’έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Κάρολ στο 91’ να «κλειδώνει» τη νίκη.