Ισόπαλο το ντέρμπι στο Σαμπιονά

Δίχως νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στο Σαμπιονά ανάμεσα σε Μαρσέιγ και Λιόν (1-1). Το παιχνίδι ήταν από τα πρώτα λεπτά πολύ δυνατό με τις δύο αντιπάλους να αναζητούν το γρήγορο γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ζινιάκ στο 20ο λεπτό όμως η κίνηση του Ρεμί να πάει προς την μπάλα ανάγκασε τον διαιτητή να δώσει οφ-σάιντ.
Αντίθετα με την ροή του παιχνιδιού, η Λιόν ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δράστη τον Λισάντρο Λόπεζ. Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε ένα τέταρτο αργότερα με εξαιρετικό αριστερό σουτ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η απάντηση όμως θα έρθει 51ο λεπτό με σκόρερ τον Βαλμπουενά με προβολή. Εν συνεχεία και οι δύο ομάδες θα χάσουν ευκαιρίες ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.