Μεγάλο «διπλό» της Εσπανιόλ στο «Βιθέντε Καλντερόν»!

Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε το βράδυ του Σαββάτου η Εσπανιόλ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-2! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 21’ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Λουίς Γκαρσία, ωστόσο οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν με τον Τιάγκο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Η Εσπανιόλ όμως συνέχισε να παίζει καλύτερα και τελικά προηγήθηκε ξανά με τον Βερντού στο 53’. Οι «ροχιμπλάνκος» ωστόσο, ευτύχησαν να επιστρέψουν στο ματς στο 66’, όταν ο Φορλάν έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αγκουέρο και αυτός με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2. Την τελευταία λέξη όμως στο ματς την είπε ο Οσβάλντο στο 78’, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Ντε Γκέα και διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Με τη νίκη αυτή η Εσπανιόλ έφτασε τους 25 βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, αφήνοντας πίσω της την Βαλένθια.