Ανεβαίνει η Ρόμα

Η Ρόμα επικράτησε της Λέτσε με σκορ 2-0 και βελτίωσε τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εκατέρωθεν καλές στιγμές με το Βούτσινιτς για λογαριασμό των γηπεδούχων και τον Ολιβέιρα από πλευράς φιλοξενούμενων να απειλούν. Στη συνέχεια οι «τζιαλορόσι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Βούτσινιτς, Μποριέλο και Τότι. Οι γηπεδούχοι είχαν πριν την ανάπαυλα καλές στιγμές με Ντε Ρόσι και Μπουρντίσο από εκτελέσεις στημένων φάσεων, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με αντεπιθέσεις, με τον Κορβία να είναι άστοχος στην τελική προσπάθεια. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες χωρίς τέρματα.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και απείλησαν με τους Μποριέλο και Βούτσινιτς. Η πίεση των Ρωμαίων απέδωσε στο 62, με τον Μπουρντίσο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ρίισε. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, στο 76’ όμως ο Βούτσινιτς ολοκλήρωσε ιδανικά μία καλά εκτελεσμένη αντεπίθεση των «τζιαλορόσι» και εκμεταλλευόμενος την πάσα του Τότι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Τότι και Ολιβέιρα για αψιμαχία στο 76’, με το 2-0 να παραμένει ως το σφύριγμα της λήξης.