Από εξάρα σε εξάρα η Τσέλσι!

Καλύτερο ξεκίνημα στη φετινή Premiership δεν θα ονειρευόταν ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Τσέλσι, με τους πρωταθλητές να διασύρουν με 6-0 και τη Γουίγκαν. Μία εβδομάδα, λοιπόν, μετά το 6-0 επί της Γουέστ Μπρομ, οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Φλοράν Μαλουντά στο 34’, για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, οι οποίοι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.
Στο 48’ και στο 52’ ο Νικολά Ανελκά διαμόρφωσε το 3-0, για να πάρει τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Σάλομον Καλού, βρίσκοντας δίχτυα στο 78’ και στο 90’. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόσι Μπεναγιούν πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Τσέλσι, «σφραγίζοντας» τη θριαμβευτική επικράτηση των Λονδρέζων.