Κουνάει σεντόνι με Κράουτς η Τότεναμ

Την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα έχει η Τότεναμ του Χάρι Ρέντναπ! Στο μεγάλο εξ’ αναβολής ματς με την Μάντσεστερ Σίτι στα Ίστλαντς, που είχε εξελιχθεί ουσιαστικά σε μπαράζ για την τέταρτη θέση, μεγάλοι θριαμβευτές αναδείχτηκαν οι Λονδρέζοι. Μια κεφαλιά του Πιτερ Κράουτς στο 83ο λεπτό, έδωσε την νίκη στην Τότεναμ με 1-0 και εκτόξευσε την διαφορά της με τους «πολίτες» στους τέσσερις βαθμούς, διαφορά που φυσικά δεν καλύπτεται στο τελευταίο παιχνίδι. Το ματς ήταν αμφίρροπο και αρκετά «κλειστό» στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Ήρωας για τα «σπιρούνια» ήταν ο Πίτερ Κράουτς που πήρε εκδίκηση για τις ευκαιρίες που έχασε στο πρώτο μέρος, σκοράροντας το καθοριστικό γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και τιμωρώντας την ασυνεννοησία στην άμυνα της ομάδας του Μαντσίνι. Η Τότεναμ έχει πλέον και την δυνατότητα να διεκδικήσει την τρίτη θέση από την Άρσεναλ, στο φινάλε της «Πρέμιερ Λιγκ» αφού τις δύο ομάδες χωρίζουν μόνο δύο βαθμοί. Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, που δεν είχε ανάλογο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Στόουκ νίκησε την φιναλίστ του Γιουρόπα Λιγκ, Φούλαμ, με 1-0 μέσα στο «Κρέιβεν Κότατζ», χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Μάθιου Εθέρινγκτον στο 83ο λεπτό.