Κύπελλο Ελλάδος: Διπλό-"μισή" πρόκριση ο Παναιτωλικός στον ΟΦΗ

Μεγάλη νίκη με 1-2 πήρε ο Παναιτωλικός του Γιάννη Πετράκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, η οποία τον καθιστά μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά!
Το σκορ στο Ηράκλειο άνοιξε στο 19', όταν μετά την κούρσα του Φρεντ Ντουάρτε και το γύρισμα της μπάλας ο Ζοάο Πέδρο «πάγωσε» τους γηπεδούχους γράφοντας το 0-1.
Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ισοφάρισε μόλις δύο λεπτά μετά την εκκίνησή του. Στο 47' ο Μοσκέρα έδωσε στον Θοράρινσον κι εκείνος γύρισε από τα αριστερά για τον Μπάκιτς, που με πλασέ έκανε το 1-1.
Παρά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι η ομάδα που απειλούσε στις αντεπιθέσεις, για να επιβραβευθεί τελικώς για την παρουσία του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν και πάλι ο Ντουάρτε που πήρε την μπάλα και την «κουβάλησε» στο μισό γήπεδο πριν τη δώσει στον Καρέλη, που πέρασε τον αντίπαλό του και πλάσαρε για το τελικό 1-2.