Κόπα Αμέρικα: Στα ημιτελικά με μαγικό Μέσι η Αργεντινή!

Με τον Λιονέλ Μέσι να παίζει ως μέγας ηγέτης και αρχηγός, η Αργεντινή νίκησε με 3-0 τον Ισημερινό στο «Πέντρο Λουντοβίκο» της Γκοϊάνια και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα!
Εκεί θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα της ερχόμενης Τετάρτης την Κολομβία, η οποία νίκησε την Ουρουγουάη με 4-2 στα πέναλτι.
Τι έκανε ο σούπερ σταρ της Μπαρσελόνα; «Πράγματα και θαύματα» θα λέγαμε αν ήταν ένας οποιοδήποτε άλλος ποδοσφαιριστής, απλώς «μια μέρα στη δουλειά» όταν μιλάμε για τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του πλανήτη.
Ο «ψύλλος» σέρβιρε έτοιμα γκολ στον Ροντρίγκο Ντε Πάουλ στο 40ό και στον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 84ο λεπτό, ενώ σφράγισε τη νίκη της Αργεντινής με μια από τις εκπληκτικές εκτελέσεις φάουλ του, από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει το Περού τα ξημερώματα της ερχόμενης Τρίτης.