Η Γαλατάσαράι το Ντέρμπι του Βοσπόρου!

Γράφει από την Κωνσταντινούπολη ο Mustafa Bora Kargin
Η Γαλατάσαράι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Ντέρμπι του Βοσπόρου, καθώς επικράτησε με 2-1 της Φενέρμπαχτσέ στο Αλί Σάμι Γεν! Πρωταγωνιστής αυτής της τεράστιας νίκης ήταν ο Ολλανδός σούπερ σταρ, Γουέσλι Σνάιντερ, που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (88', 90').
Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις ο Ποτούκ. Πλέον η ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι φιγουράρει στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, με τη Μπεσίκτας να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 11 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο.
Να σημειωθεί, ότι πριν την έναρξη του ντέρμπι, η διοίκηση της Γαλατάσαράι τίμησε τον Χάρι Κιούελ ο οποίος φόρεσε τη φανέλα της για τρία χρόνια έχοντας 63 εμφανίσεις και 22 τέρματα. Ο 36χρονος βετεράνος, πλέον, Αυστραλός μεσοεπιθετικός σε αυτή τη περίοδο αγαπήθηκε ιδιαίτερα από τον κόσμο της ομάδας και σήμερα έτυχε πολύ θερμής υποδοχής.