Νίκη-ανάσα η Μάλαγα

Η Μάλαγα επιβλήθηκε 3-0 της Μαγιόρκα και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και πλησίασαν κοντά στο γκολ με τους Ντεμικέλις, Φερνάντες και Ντούντα, με τους Ουεμπό, Τεχέρα και Μαρτί να απειλούν για λογαριασμό της Μαγιόρκα. Η Μάλαγα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 35’ με το Φερνάντες να συνδυάζεται με το Ρόντον και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ξεκάθαρο προβάδισμα, καθώς ο Ζούλιο Μπαπτίστα στο 40’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμένες ευκαιρίες των Απόνο και Φερνάντες από πλευράς Μάλαγα, ενώ ο Ζούλιο Μπαπτίστα στο 57’ εκμεταλλεύτηκε εκτέλεση φάουλ του Ντούντα και με κεφαλιά «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του. Οι Βίκτορ, Ενάγκα και Ν’ Σούε δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να μειώσουν το σκορ στη συνέχεια, με το 3-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.