Ντεμπούτο με ήττα για Ρομπέρτο Κάρλος

Ο Ρομπέρτο Κάρλος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ανζί Μαχατσκάλα καθώς η ομάδα του Βραζιλιάνου μπακ ηττήθηκε με 3-2 από την Ζενίτ και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ρωσίας. Το παιχνίδι δεν έγινε στην έδρα της Ανζί στη Μαχατσκάλα αλλά στο Γκρόζνι εξαιτίας των εντάσεων που επικρατούν στην επαρχία του Νταγκεστάν στο βόρειο Καύκασο.
Η Ζενίτ άνοιξε το σκορ στο 13' με πέναλτι του Χούστι. Η Ανζί ισοφάρισε σε 1-1 δέκα λεπτά αργότερα με τον Αγκαλάροφ. Στο 68΄ο Ντάνι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι με κεφαλιά. Από τα πόδια του Πορτογάλου προήλθε και το τρίτο γκολ για την Ζενίτ στο 83' με σκόρερ τον Ντάνκο Λάζοβιτς. Η Ανζί μείωσε στις καθυστερήσεις σε 3-2 με τον Ιβάνοφ. Ο Ρομπέρτο Κάρλος έπαιξε σε όλο το ματς και είχε δυσκολίες στην πλευρά τους με τους γρήγορους Ανιούκοφ και Μπιστρόφ. Στην φάση των «8» η Ζενίτ θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 6 Απριλίου.