«Στοπ» της Χετάφε στην Βιγιαρεάλ

Πολύ σκληρή για τα δόντια της Βιγιαρεάλ αποδείχτηκε η Χετάφε, στο αποψινό παιχνίδι του «Αλφόνσο Πέρεθ». Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αυτό όμως δεν τους εμπόδισε να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 1-0 επί των «αμαρίγιος» που κινδυνεύουν να πέσουν στην τέταρτη θέση, αν την Κυριακή η Εσπανιόλ νικήσει την Μπιλμπάο μέσα στο «Σαν Μαμές».
Οι γηπεδούχοι αγωνιζόντουσαν με «10» από το 40’ λόγω αποβολής του Κάτα Ντίας, άντεξαν όμως στην ανούσια κατοχή της μπάλας από πλευράς «κίτρινου υποβρυχίου». Η τιμωρία για την ομάδα του Γαρίδο ήρθε στο 89’ όταν ο Αλμπίν «εκτέλεσε» μέσα από την περιοχή τον Ντιέγκο Λόπεθ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Στους πανηγυρισμούς ο σκόρερ δέχτηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με «9» στα τελευταία δραματικά λεπτά, δίχως πάντως να αλλάξει κάτι.
Το ματς του «Αλφόνσο Πέρεθ» σημαδεύτηκε και από δύο λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις βάσει των οποίων ακυρώθηκαν γκολ των Νιλμάρ στο α’ ημίχρονο και Μίκου στην επανάληψη…