Σούπερ Καπ Ισπανίας: Σεβίλλη-Μπαρσελόνα 3-1

Προβάδισμα για την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ πήρε η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε στον πρώτο τελικό με 3-1 της Μπαρσελόνα στο κατάμεστο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η ομάδα του Αντόνιο Άλβαρεθ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης, χάρη στην εξαιρετική της απόδοση κατά τη διάρκεια της επανάληψης. Στο πρώτο ημίχρονο, η «Μπάρσα» δεν πετούσε «φωτιές», ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί χάρη στην πολύ καλή συνεργασία που είχαν οι Μάξουελ και Ιμπραίμοβιτς, με τον τελευταίο να σκοράρει με προβολή (20’).
Στην επανάληψη, ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος χρησιμοποίησε αρκετούς εφεδρικούς παίκτες, δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, με τη Σεβίλλη να ανεβάζει ταχύτητα, χάρη στους εξαιρετικούς Νάβας, Ρομαρίκ, Λουίς Φαμπιάνο και Κανουτέ. Ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε στο 62’, ενώ ο τελευταίος έριξε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους με δύο όμορφα τέρματα (73’, 83’). Η Μπαρσελόνα αρκέστηκε στο να χάσει δύο τεράστιες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ με τους Μέσι (88’) και Κεϊτά (89’).