«Μανταρίνια» στην «Πρέμιερ Λιγκ»!

Η Μπλάκπουλ θα είναι η 44η ομάδα που θα αγωνιστεί στην «Πρέμιερ Λιγκ», ύστερα απο την νίκη της στον μεγάλο τελικό των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο Γουέμπλεϊ. Τα «μανταρίνια» επικράτησαν με 3-2 της Κάρντιφ και ακολουθούν την Νιούκαστλ και της Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον στην πρώτη κατηγορία, από την οποία υποβιβάσθηκαν φέτος Πόρτσμουθ, Μπέρνλι και Χαλ. Όπως μαρτυράει το τελικό σκορ, το παιχνίδι είχε πολλές συγκινήσεις να προσφέρει στους φίλους των δύο ομάδων που κατέκλυσαν τον «ναό του ποδοσφαίρου» το μεσημέρι του Σαββάτου. Όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος, με τους Ουαλλούς να προηγούνται δύο φορές με τέρματα των Τσόπρα στο 9’και Λέντλεϊ στο 37’, επιβεβαιώνοντας την «ταμπέλα» του φαβορί της αναμέτρησης. Όμως η Μπλάκπουλ που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με γκολ του Τσάρλι Άνταμ, πήρε το προβάδισμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με τους Φλέτσερ και Όρμεροντ το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους. Οι «μπλούμπερντς» δεν είχαν και την τύχη με το μέρος τους, αφού ο Μάικλ Τσόπρα σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι, μία σε κάθε ημίχρονο.
Πέρα από την δόξα και την ικανοποίηση που έδωσε στην νικήτρια ομάδα, ο τελικός των πλέι οφ, είναι το ματς με τα σημαντικότερα ανταποδοτικά οφέλη σε όλο τον κόσμο (πίσω μόνο από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ)! Η Μπλάκπουλ αναμένεται να βάλει στα ταμεία της από αυτήν την νίκη 90 εκατομμύρια λίρες (περίπου 103 εκατομμύρια ευρώ), ποσό που αντιστοιχεί στα κέρδη από τα τηλεοπτικά έσοδα της ως μέλος της «Πρέμιερ Λιγκ» και άλλα μπόνους της F.A! Τα «μανταρίνια» επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος μετά από 39 -ολόκληρα- χρόνια, κάνοντας τον Σερ Στάνλεϊ Μάθιους (ο κορυφαίος παίκτης που φόρεσε την φανέλα της, την δεκαετία του 50’), να χαμογελάει από ψηλά…