Όσκαρ ατυχίας για Φαν Νίστελροϊ

Μετά από δέκα μήνες αποχής λόγω τραυματισμού, ο Φαν Νίστελροϊ επέστρεψε στην ενεργό δράση στον αγώνα της Ρεάλ με την Χέρεθ όπου πέτυχε και το τελευταίο γκολ των Μαδριλένων στη νίκη τους με 5-0, όμως ο Ολλανδός μάλλον θα θέλει να ξεχάσει το συγκεκριμένο ματς. Και αυτό γιατί στην φάση του γκολ τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης για ακόμα ενάμιση μήνα.

Ο επιθετικός της Ρεάλ αντικατέστησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 79ο λεπτό της νικηφόρας αναμέτρησης με τη Χερέθ, και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το 5-0 υπέρ της "Βασίλισσας". Στην φάση αυτή όμως, γλίστρησε ελαφρώς και χτύπησε στο γόνατο, παρότι στη συνέχεια φάνηκε ότι δεν είχε πρόβλημα, και όπως ανακοίνωσε η διοίκηση της Ρεάλ, ο έμπειρος άσος θα μείνει εκτός δράσης για περίπου έξι εβδομάδες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολλανδός είχε τραυματιστεί τον περσινό Νοέμβρη και έχασε όλη την περσινή σεζόν της Ρεάλ.